Rukomet, Međunarodne: Svjetsko Prvenstvo

20:45 Francuska - Brazil zbroj golova (56.5) i konačan ishod V/1 @ 2.08 (31:16) Lost

Danas za sve ljubitelje rukometa, a i ja sam jedan od njih, počinje "praznik". A priliku da otvore Svjetsko rukometno prvenstvo pripalo je domaćinima i glavnim favoritima cijelog prvenstva Francuskoj te prvaku Južne Amerike Brazilu.

Francuska
Na Olimpijskim igrama 2016 u Rio de Janeiru Francuska je došla do finala, a u finalu su igrali sa trenutno možda i njihovim najvećim rivalom Danskom. Prvo poluvrijeme je bilo rezultatski neizvjesno, malo su vodili Francuzi malo Danci i sve tako do pri kraj prvog poluvremena, kada su Danci poveli sa dva gola razlike. Drugo poluvrijeme je bilo kao jednosmijerna ulica što se tiče rezultata. Danska je kontrolirala utakmicu, u dva navrata je bilo čak 5 golova prednosti, na kraju je Francuska uspjela da smanji na dva gola razlike ali i ništa više od toga, a konačan rezultat je bio 28:26. Tako da je Francuska osvojila srebro. Poslije OI počele su kvalifikacije za Europsko prvenstvo, u grupi 7 su sa Belgijom (0), Litvom (2) i Norveškom (2), naravno prvi su u grupi sa 4 osvojena boda. U prvom kolu igrali su sa Litvom kod kuće, a slavili su sa ubjedljovom pobjedom, čak 17 golova razlike, 37:20. U drugom kolu igrali su Belgijom u gostima, i tu su slavili ali sa dosta poteškoća. Naime Belgija je pružila iznenađujuće dobar otpor Francuzima, na poluvremenu su vodili sa 19:17, i vodili su sve do pred kraj utakmice kada su gosti uspjeli da preokrenu rezultat u svoju koristi i slave sa 37:38. U pripremnim utakmicama odigrali su dvije utakmice, obje protiv solidne Slovenije. U prvoj je bilo 29:27, a u drugoj 33:26. Francuski treneri su Didier Dinart i Guillaume Gille, ali ekipu će nadzirati i najuspješniji francuski trener Claude Onesta. A nastupiti će rukometne legende poput Nikole Karabatića, Thierrya Omeyera Daniela Narcissea, Michaëla Guigoua.....

Brazil
Na Olimpijskim igrama 2016 u Rio de Janeiru, naravno Brazil je bio domaćin, ispali su u četvrt-finalu baš od Francuske. U prvom poluvremenu Francuska je održavala kontrolu nad utakmicom, ali imali su dosta poteškoća u odbrani tako da je to dovelo do rezultata 16:16. U drogom poluvremenu Brazilci su čak i vodili, održavali su se u utakmici sve do 40' minute. Ali onda je proradila Francuska odbrana i domaćin više nije imali šanse za rukometnu senzaciju, a konačan rezultat je bio 27:34. U pripremnim utakmicama igrali su odigrali su tri utakmice. Pobjedili su Rumuniju sa 25:24 i Slovačku sa 30:20, a izgubili su zadnju pripremnu utakmicu protiv Švicarske sa 25:27. Odmah po završetku OI, Španjolac Jordi Ribeira, najavio je kako će biti izbornik Španjolske i tako Brazilce ostavio bez trenera. Washington Nunes je bio Ribeirin asistent od 2013. godine pa je tako prilagodba na trenera puno kraće trajala. Važni brazilski rukometaši igraju u Europi, poput Gabriela Ceretta Junga (Barcelona), José Guilherme de Toledo (Wisla Plock), Thiagus dos Santosa (Pick Szeged)...

Francuska - Brazil
Do sada ova dva rivala odigrala su 4 međusobne utakmice, u sve 4 slavila je Francuska. Prvu utakmicu igrali su 2001. godine na 17-tom Svjetskom prvenstvu, a održano je Francuskoj, bilo je 29:19. Zanimljivo je da je tada za najboljeg golmana proglašen upravo Thierry Omeyer. Druga utakmica odigrana je nakon 9 godina na Tournoi de Paris 2010, a bilo je 37:20. Treća je bila opet na Svjetskom prvenstvu 2013 u Španiji, a bilo je 27:22. A četvrta je ona sa OI u Rio de Janeiru 2016 u četvrt-finalu, a bilo je 27:34. Francuzi su preveliki favoriti na ovoj utakmici tako da ne mogu igrati na njih zbog koeficijenta, pa sam se odlučio na zbroj golova (56.5) i konačan ishod, više/1. Brazil u ovoj utakmici ne može da napravi senzaciju tako da je 1 siguran, a zbog golova bi isto trebao da prođe, jer Francuzi umiju da postižu dosta golova, a Brazil u ovaj meč ulazi dosta opušteno i mogli bi da postignu dovoljan broj golova da dopune normu od 56.5.